Kim jest Project Manager i jakie ma obowiązki zawodowe?

Project Manager

 

Project Manager to kierownik projektu/projektów. Jest odpowiedzialny za to czy dany projekt zakończy się sukcesem, czy porażką. Jego obowiązki możemy podzielić na kilka obszarów: na rzecz zespołu, projektu, kontaktów z klientami, planowania oraz zarządzania.

 

control-427512_1920

 

 

 

Praca zespołowa pod okiem Project Managera

 

Project Manager przede wszystkim rozdziela zadania poszczególnym osobom ze swojego zespołu. Analizując kompetencje pracowników rozplanowuje projekt zwracając uwagę na priorytety konkretnych zadań. Jest wsparciem zespołu- rozwiązuje ewentualne problemy, podejmuje decyzje, precyzuje szczegóły prac. Osoba na tym stanowisku pilnuje, aby każdy z zespołu wiedział co ma robić, w jakim terminie oraz według wytycznych danego projektu.

 

Najważniejsza kwestia- projekt

 

Obowiązki na rzecz projektu są niezwykle istotne dla Project Managera. Jest odpowiedzialny za uruchomienie i zamknięcie projektu, czuwa nad etapami danego zlecenia, pilnuje terminów, wyjaśnia zespołowi, co i jak trzeba wykonać. Ponad to zarządza zmianami, które trzeba wprowadzić w projekt, sprawdza czy zostały dobrze wykonane, ewentualnie zleca usunięcie błędów.

 

Kontakt menadżera projektu z obecnymi i potencjalnymi klientami

 

Profesjonalny kontakt z klientem jest nieodłącznym elementem pracy Project Managera. Osoba na tym stanowisku pośredniczy między osobą zamawiającą usługę, a zespołem. Jest odpowiedzialna za prezentację i raportowanie projektu, rozwiązuje problemy, omawia poprawki, proponuje najlepsze rozwiązania, zachęca do skorzystania z najkorzystniejszych usług dla danego klienta.

 

Odpowiednie zarządzanie kluczem do sukcesu

 

Menadżer projektu musi umieć zarządzać, zarówno zespołem, jak i projektem. Jest odpowiedzialny za aktualizację dokumentacji, wdrażanie nowych pomysłów w celu usprawnienia działania firmy.

 

Jakie cechy powinien mieć idealny kandydat na stanowisko Project Managera?

 

Osoba nadzorująca projekty i pracę zespołu musi przede wszystkim być bardzo zorganizowana, umieć rozplanowywać powierzone zadania, umieć pracować pod presją czasu, np. przy realizacji kilku stron www jednocześnie.

 

Na tym stanowisku bardzo ważna jest chęć rozwoju oraz duże ambicje, ponieważ wymaga ono uczenia się ciągle czegoś nowego, udoskonalania swoich umiejętności. Menadżer projektu musi być w stanie podejmować samodzielnie decyzje, negocjować warunki projektu i być samodzielny.

 

Podsumowując, stanowisko menadżera jest bardzo istotne, a wręcz niezbędne w każdej firmie, w której jest dużo zleceń/ projektów. Dzięki takiej osobie praca jest zorganizowana, zespół wie co ma robić, a klienci są zadowoleni!

 

By 

Sign In

Reset Your Password

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress